програмата
Снимки от конференцията
Програма на конференцията
ЕДИНАДЕСЕТА МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
„Народните занаяти - минало, настояще и бъдеще"



4 и 5 септември 2015 г.
Габрово


4 септември

13,00 - 13,10 Откриване на конференцията

І заседание
Председател доц.д-р Ангел Гоев

13.10-13.20 Киприан Стефан, Румъния –
Център за регионални дейности и ресурси в музей Астра
13.20-13.30 Елена Гаван, Румъния –
"Playing ho-use - Transylvania" – нова перспектива за съживя-ва не на традиционната носия сред младежта
13.30-13.40 Веселина Белева, Исперих -
Демир ба-ба и овладените от него занаяти - една възможна интерпретация на митовете и легендите
13.40-13.50 доц. д-р Ангел Гоев, Габрово –
Свети пари огън ги гори
13.50-14.00 Димитър Петров, Разград –
Спомени за бъчварството в Разградския край
14.00-14.10 Елеонора Авджиева, Троян –
Кожухаро-калпакчийския занаят в Троянско в изследването на краеведа Петър Хаджиев
14.10-14.20 Росица Бинева, Габрово –
Сарачеството между миналото и бъдещето. За майстор Петко Христов от Априлци
14.20-14.30 Десислава Вутова, Троян -
Занаятите в Троянско, отразени в регистрите на църквата "Св. Параскева-Петка"-Троян.
14.30-14.40 Георги Радославов, Перник –
Дюлгерският занаят в Трънско – алтернатива за оцеляване през 19 и първата половина на 20 в.
14.40-14.50 Юлия Нинова, Ирина Димитрова, Трявна -
Щрихи от живота на тревненския строител Грозю Енчев - Маврото
14.50-15.00 Мирослав Тошев, Омуртаг –
Материли за занаятчиите от гр. Антоново в периода 1935-1951 г.
15.00-15.10 Дарина Илиева, Исперих –
Занаятчийска кооперация "Самозащита" - опит за съхранение на занаятчийството в Исперих в средата на 40-те години на ХХ в.
15.10-15.20 Десислава Божидарова, Видин –
За няколко занаята от Видинско
15.20-15.30 Даниела Тодорова-Дабкова, Трявна -
Талант, предприемчивост и начин на оцеляване (За упражняването на два занаята. По материали от 19 и началото на 20 век)
15.30-15.50 Кафе пауза

ІI заседание
Председател доц.д-р Соня Алексиева

15.50-16.00 Татяна Цвяткова, Габрово –
Традиционни български накити и приноса на куюмджийството в Габрово в занаятите
16.00-16.10 Росица Топалова, Бургас -
Диван чапраз и чапрази
16.10-16.20 Грозделина Георгиева, Пловдив –
Пръстенът – развитие и употреба
16.20-16.30 Десислава Тихолова, Русе –
Мънистата - от занаят към Trench-art
16.30-16.40 Румяна Денчева, Габрово –
Телячеството – един изчезващ занаят
16.40-16.50 Елена Колева, Габрово –
Фотографията – модерен в миналото, сложен технически занаят и изкуство. Габровските фотографи с изключителен принос за увековечаване на българската история
16.50-17.00Александър Александров, Исперих –
Тъкането на китеници и губери в техника "лито"
17.00-17.10 Биляна Боянова, Исперих –
Изработването на елементи от традиционните женски носии в Исперихския край - едно красиво творчество
17.10-17.20 Даниела Ганчева, Разград –
Художественият занаят през погледа на една майсторка на плъст
17.20-17.30 Мария Йорданова, Пазарджик –
Изработване на маскарадни костюми в някои селища на Пазарджишко
17.30-17.40 Цветалин Цветанов, Исперих –
Направата на сирене в миналото и в наши дни
17.40-17.50 Теменуга Йорданова, Г. Оряховица -
По призвание пчелар
17.50-18.00 Надка Василева, В. Търново –
Търновският род Паскалеви
18.00-18.10 Вела Лазарова, Габрово –
Историята на габровския търговец Цвятко Каролев
18.10-18.20 Величка Илиева, Габрово –
За два балканджийски символа – цървулите и кобилицата


18.20-18.40 Дискусия

5 септември

ІII заседание
Председател доц.д-р инж. Елена Захариева

9.30-9.40 гл. ас. д-р Биляна Попова, Пловдив –
Традиционните занаяти в епохата на глобализация
9.40-9.50 Венелина Илиева, Казанлък –
Демонстрация на занаяти в ЕК "Кулата" - Казанлък
9.50-10.00 Даниел Руменов, Шумен –
Народните занаяти - между атракцията и обучението
10.00-10.10 доц. д-р Ирена Емилова, София –
Етнотуризмът в предлагането – новата парадигма
10.10-10.20 гл. ас. д-р Теодора Ризова, София –
Етъра - туристическа дестинация с възрожденска романтика в четири сезона
10.20-10.30 доц. д-р Соня Алексиева, София –
Представяне на народните занаяти на туристическите изложения и борси
10.30-10.40 доц. д-р инж.Елена Захариева, Дамян Бешевлиев, Габрово -
Програмна система за проектиране на кройки на плетени чорапи
10.40-11.00 Дискусия
11.30 Официално откриване
на ХІІІ Международен панаир на народните занаяти "Етър" - Габрово