програмата
Снимки от конференцията
Програма на конференцията
ДЕВЕТА МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
„Народните занаяти - минало, настояще и бъдеще"



4 и 5 септември 2013 г.
Габрово

4 септември 2013 година

13,00 - 13,10Откриване на конференцията

І заседание
Председател доц.д-р Ангел Гоев

13.10-13.20 Елена Главан, Румъния –
Традиции в текстила в Hartibaci Valey, Altana,област Сибиу
13.20-13.30 Наде Геневска, Македония –
Кurcisko-kozuvarski obleku vo gradot
13.30-13.40 Факеба Диба, Гамбия –
Традиционните занаяти в Гамбия и съхраняването им в бъдещето
13.40-13.50 Марияна Ибришимова-Петрова, Казанлък -
Поминък или предприемчивост - за някои занаяти в Шипка
13.50-14.00 Величка Илиева, Габрово –
Традиционни занаяти в едно балканджийско село (Острец, Троянско)
14.00-14.10 Даниел Руменов, Шумен –
Занаятчийството в Шумен по данни на окръжните управители
14.10-14.20 доц.д-р Екатерина Керемидарска, Кюстендил –
Традиционни домашни занаяти от Югозападна България
14.20-14.30 гл.ас. Биляна Попова, Пловдив –
Занаят, памет, наследство
14.30-14.40 Анюта Каменова-Борин, Чипровци –
Занаяти, свързани с обработката на метал в Чипровци ХІХ-ХХ в.
14.40-14.50 Десислава Вутова, Троян –
Пафти с християнски мотиви от фонда на Музея на занаятите в Троян
14.50-15.00 Александър Александров, Исперих –
Едно нововъведение в калайджийския занаят
15.00-15.10 Росица Бинева, Габрово –
За силата на традицията в една стругарска фамилия
15.10-15.20 Ивета Миленова, Севлиево –
Производство на столове в Севлиево през ХІХ в.
15.20-15.30 Лидия Горанова, Трявна –
Резбарят, който извая детските си спомени. 105 г-дини от рождението на резбаря Цаньо Антонов
15.30-15.50 Кафе пауза


ІІ заседание
Председател доц.д-р инж. Елена Захариева

15.50-16.00 Румяна Денчева, Габрово –
Още за занаятите в Стара река и Божевци, Сливенско – 80-те г. на ХХ в.
16.00-16.10 Соня Семерджиева, Пловдив –
Кошничарският занаят - съвременен поглед
16.10-16.20 Даниела Тодорова-Дабкова, Трявна –
Зиданите печки в строителните традиции на майсторите от Тревненската школа
16.20-16.30 Мария Йорданова, Пазарджик –
Чепинските майстори Минко Василев и Ат-нас Атанасов (по теренен материал от 80-те г. на ХХ в.)
16.30-16.40 д-р Ирина Крумова, Шумен –
Абаджийството в Шумен
16.40-16.50 Елена Колева, Габрово –
Копринарство и гайтанджийство - два занаята от Търново и от Габрово, които прерастват в модерни и значими индустрии
16.50-17.00 Иванка Лилова, Габрово –
Мандраджийството в Централен Балкан
17.00-17.10 Вела Лазарова, Габрово -
Андрей Яръмов - един потомък на соватчии, разказва
17.10-17.20 Джемиле Димитрова, Монтана –
Абланишкия кус-кус – традиция или занаят
17.20-17.30 Димитър Василев, София –
Таханджийство в Ивайловградско - развитие и съвременни перспективи
17.30-17.40 гл.ас.д-р Ивелина Ефтимова, Шумен –
Традиционни занаяти и домашни дейности сред българските турци, по материали от с. Тушовци, Върбишко
17.40-17.50 Доц.д-р Людмила Китипова-Попова, Пловдив –
Занаятът с дъх на казанлъшки гюл – едно изоставено домашно производство (по материали на Петко Китипов)
17.50-18.00 Ася Николова, Калофер –
"Индустриален Алтън Калофер, 1860 г." - разказът на един експонат
18.00-18.10 Мирослав Тошев, Омуртаг –
Регистър за записване издадените от Варненската Търговско-Индустриална камара майсторски свидетелства на занаятчиите от района й, като извор за историята на занаятчийското производ-ство в околиите Ески Джумая (Търговище) и Осман пазар (Омуртаг)
18.10-18.30 Дискусия

5 септември 2013 година

ІІІ заседание
Председател гл.ас.д-р Ивелина Ефтимова

9.30-9.40 гл.ас. Владимир Владимиров, Пловдив –
Приносът на майсторите лютиери в ево-люцията на българската тамбура
9.40-9.50 ас. Иван Георгиев, Пловдив -
Гайдата в българските научни публикации от началото на 50-те до края на 60-те години на XX-ти век
9.50-10.00 Димитър Петров, Разград -
Гледане по раковини като занаят – една гадателка от село Побит камък, Разградско
10.00-10.10 доц.д-р Ангел Гоев, Габрово –
Еснафското знаме
10.10-10.20 Ангелина Иванова, Троян –
Морфологична характеристика на названията за лица, практикуващи занаят, в Троянско
10.20-10.30 Венелина Пеева, Казанлък -
За историята на един фразеологизъм
10.30-10.40 Цветалин Цветанов, Исперих –
Туризмът и занаятите – тенденции в развитието на анимациите
10.40-10.50 доц.д-р инж. Елена Захариева, Габрово -
Особености на изработката на традиционни ръчно плетени изделия и тяхното компютърно представяне
10.50-11-20 Дискусия