програмата
Снимки от конференцията
Програма на конференцията
ОСМА МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
„Народните занаяти - минало, настояще и бъдеще"




5 септември 2012 г.
Габрово

10.00 - 10.10 Откриване на конференцията

І заседание
Председател доц.д-р Ангел Гоев

10.10-10.20 Владимир Дюканович – Р. Сърбия, Босна и Херцеговина
Старите занаяти – минало, настояще и бъдеще в Р. Сърбия
10.20-10.30 д-р Виктория Момева–Алтипармаковска, Македония
Строителният занаят в Югозападна Македония
10.30-10.40 Ранко Баришич - Сърбия
Опинчарския занаят в Сърбия
10.40-10.50 Желка Пшайд, Словения
Изработване на цветя от хартия в Североизточна Словения
10.50-11.00 Елена Гаван, Румъния
Спецификата на традиционните женски ризи от Маргинимеа, област Сибиу
11.00-11.10 Мери Стоянова, Македония
Тайната на старите ракли
11.10-11.20 Наде Геневска, Македония
Представяне на етноложки документален филм “Без продължение”: “Улицата на звънчарите“
11.20-11.30 Бранка Ловрик, Хърватска
Център за традиционни занаяти и умения в Музея „Старо село” – Кумровец - Хърватска
11.30-11.40 Тихана Кушенич, Хърватска
Преглед на нематериалното наследство на окръг Тръпина Загорие с примери за аудиовизуално наследство
11.40-11.50 Грозделина Георгиева, Пловдив
Вертикалният тъкачен стан - етноопределящ елемент в тракийската култура
11.50-12.00 Теодора Василева, Исперих
Златна обеца, завършваща с лъвска глава
12.00-12.10 Габриела Вапцарова и Дарина Илиева, София
Поминъкът на българите през погледа на Феликс Каниц
12.10-12.20 Анюта Каменова-Борин, Чипровци
Занаятите в Чипровци през периода 19-20 в.
12.20-12.30 Дарина Илиева, Исперих
Занаятчийството в Исперих през първата половина на 20 в. - фактор за стопанския просперитет на региона
12.30-13.30 Обяд


ІІ заседание
Председател гл.ас.Бета Хараланова

13.30-13.40 Даниел Руменов, Шумен
Занаятчийството в Шумен по данни на окръжните управители
13.40-13.50 Величка Илиева, Габрово
Занаятите в Стокенска община през ХХ в. (по теренни материали)
13.50-14.00 Марияна Ибришимова-Петрова, Казанлък
Занаяти и занаятчии (с. Милево, Старозагорско)
14.00-14.10 Десислава Вутова, Троян
За трима братя занаятчии от рода Димитрови от с. Балабанско, Троянско
14.10-14.20 Веселина Белева, Исперих
Занаятите и рекламата в Кеманлар до 40-те години на ХХ в. (по материали от местния печат)
14.20-14.30 Соня Семерджиева, Пловдив
Еснафски печати (от фонда на РЕМ-Пловдив)
14.30-14.40 Димка Илиева, Сливен
Нагръдни кръстове от Сливенско
14.40-14.50 Димитър Петров, Разград
Дърводелският занаят в с. Побит камък, Разградско
14.50-15.00 доц.д-р Людмила Китипова-Попова, Пловдив
Незнайните барут, тюфекчия, селски стрелби (по материали на Петко Китипов)
15.00-15.10 Росица Бинева, Габрово
Христо Генчев – последният тепавичар в Габровско
15.10-15.20 Надка Василева, В. Търново
По следите на копринарския занаят в „Долната”, днес Асенова махала във Велико Търново
15.20-15.30 Галя Йорданова, Габрово
Дантелата в облеклото и бита на българина
15.30-15.50 Кафе пауза

ІІІ заседание
Председател Соня Семерджиева

15.50-16.00 Румяна Денчева, Габрово
Обущарството и шивачеството в с. Стара река, Сливенско – 80-те г. на ХХ в.
16.00-16.10 Ивелина Неделчева, Попово и Алджан Мустафа, Омуртаг
Метларският занаят в Търговищко
16.10-16.20 Даниела Тодорова-Дабкова, Трявна
Пчеларството в поминъка в Тревненско
16.20-16.30 Милена Николова, Исперих
Пчеларството като отрасъл в Кеманларската околия от края на ХІХ век и първата половина на ХХ в.
16.30-16.40 Венелина Илиева, Казанлък
Име на ориз
16.40-16.50 Лидия Горанова, Трявна
Занаятчийски кооперации в Трявна през първата половина на ХХ в.
16.50-17.00 ас. Биляна Попова, Пловдив
Майстори или „магьосници”
17.00-17.10 Диана Тодорова, Варна
„Варненската” шевица и нейните съвременни модификации в творенията на клуб „Райна Княгиня”
17.10-17.20 Мария Йорданова, Пазарджик
За фотинския майстор на радиестезията Никола Манолов
17.20-17.30 Вела Лазарова, Габрово
Габровският търговец Иван Пенчев Контохов в редиците на Българското опълчение
17.30-17.40 н.с. Иванка Митева, Пловдив
Арменски занаятчии в Първото българско земеделско-промишлено изложение през 1892 г.
17.40-17.50 гл.ас.Бета Хараланова, Шумен
Гарабед Гарабедян – майстор-бижутер от Шумен
17.50-18.00 Тинка Бозова, Варна
Екзотичните цигански занаяти
18.00-18.10 Ангел Гоев, Габрово
Занаятчийски народни вярвания
18.10-18.20 Елеонора Авджиева, Троян
Занаятите, отразени в песенния фолклор на Троянския край
18.20-18.30 Димитър Василев, София
Музеят и градът: Етнографски комплекс „Старият Добрич”
18.30-18.40 Светлозара Станева, В. Търново
Самоводската чаршия във В. Търново – минало и настояще
18.40-18.50 Цветалин Цватанов, Исперих
Анимациите при представяне на занаятите
18.50-19.00 Татяна Щерева, Варна
Международен панаирът на занаятите и изкуствата „Българика” – Варна
19.00-19.10 Десислава Тихолова, Русе
Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата, Орешак - модел на културната политика на социализма
19.10-19.20 Величка Георгиева, София
Задругата на народните майстори след две десетилетия преход
19-20-19.30 Даниела Атанасова, София
Нови технологии за представяне на културно-исторически обекти
19.30-19.50 Дискусия и закриване на конференцията