програмата
Програма на конференцията
ПЕТА МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ

Научен ръководител: ст. н. с. д-р Ангел Гоев

3 - 4 септември 2009 г.
Габрово

3 септември

Първо заседание
Председател: ст. н. с. д-р Ангел Гоев

13.00-13.15
Откриване на конференцията
13.15-13.30 Бранка Ловрик, Старо село - Кумровец (Хърватия)
Занаятчийското майсторство - перспектива за бъдещето развитие на културния туризъм.
13.30-13.45 Симона Анисоара, Музей "Астра" - Румъния
Трансилванският панаир - минало, настояще и бъдеще.
13.45-14.00 Чавдар Попов, Председател на Българо-мароканското дружество - София
Представяне на традициите и културата на гр. Есауира - Мароко.
14.00-14.15 Михаил Стойчев, Велико Търново
Музеят в малкия град и възможностите му за проучване на традиционни занаяти (дърводелството в гр. Килифарево).
14.15-14-30 Даниел Руменов, Шумен
Шуменски занаятчии по Джумалиев.
14.30-14.45 Светла Богданова, София
Мъжки домашни занятия.
14.45-15.00 Десислава Вутова, Троян
Развитие на златарството в Троян - краят на ХІХ - началото на ХХ век.
15.00-15.15 Мариана Стефанова, Шумен
Златарски работилници в Шумен.
15.15-15.35 Кафе пауза


Второ заседание
Председател: ст.н.с. д-р Евгения Иванова

15.35-15.50 Анюта Каменова-Борин, Чипровци
Кожарството в Чипровци.
15.50-16.05 Ивелина Неделчева, Попово
Сарашкият занаят в Попово.
16.05-16.20 д-р Евгения Иванова, Стара Загора
Край вода живее, от вода пари прави...
16.20-16.35 Росица Бинева и Пенка Колева, Габрово
Воденичарството в Габровско краят на ХІХ началото на ХХ век.
16.35-17.50 Цветалин Цветанов, Исперих
Шекерджийството в Исперихско.
17.50-17.05 н.с. Биляна Попова, Пловдив
Луладжийството - история, същност и развитие на занаята.
17.05-17.20 Мария Демирева, Поморие
Ръкоделието - традиционното занятие на анхиалските жени.
17.20-17.35 Величка Илиева, Габрово
Николай Йовчев - майсторът на шейтанките.
17.35-17.50 Вася Гергинова, Пазарджик
Един самобитен ракитовски грънчар.
17.50-18.05 Мария Йорданова, Пазарджик
Калайджийката Теодора Горанова от с. Овчеполци, Пазарджишко.
18.05-18.30
Дискусия

4 септември

Трето заседание
Председател: н.с. Биляна Попова

9.30-9.45 Ангел Павлов, София
Дряновският строител на часовниковата кула в Разград.
9.45-10.00 Иванка Лилова, Габрово
Майсторът на кошове Кольо Баев от с. Водици, Габровско.
10.00-10.15 Теодора Василева, Исперих
Поглед към рисувания със злато, сребро и платина върху порцелан на майстор Светозар Пармаков.
10.15-10.30 ст.н.с.д-р Ангел Гоев, Габрово
Майсторът и инструментът.
10.30-10.45 Румяна Симеонова, Тутракан
Общото занаятчийско сдружение в Тутракан (1878-1944 г.).
10.45-11.00 Димитрийка Стоянова, Елхово
Рекламата - свидетелство за занаятите в Елхово (в. "Пробуждане" - първата половина на ХХ век).
11.00-11.15 Георги Куманов, Велинград
Занаятите днес - един частен пример.
11.15-11.30 Румяна Денчева, Габрово
Бояджийски каталози, съхранявани в АЕК "Етър" - Габрово.
11.30-11.45 Дарина Мирчева, Каварна
Общ поглед в развитието на занаятите през втората половина на ХІХ и ХХ век.
11.45-12.00 Тинка Бозов, Варна
За калайджиите и техният занаят.
12.40 - 13.00 Дискусия и закриване на конференцията